Emil Frey ČR Emil Frey  >  Novinky  >  Nová Kia Sorento: Výrazný nový vzhled, prémiový interiér a technologická modernizace

Nová Kia Sorento: Výrazný nový vzhled, prémiový interiér a technologická modernizace
1. 12. 2023

SUV Kia se širokou nabídkou elektrifikovaných pohonů (PHEV, HEV, diesel) a variabilním interiérem (5-, 6- nebo 7-místný) komplexně přepracovaný

Přepracovaný design exteriéru a interiéru, kabina vozu s luxusním komfortem sezení, nová barevná varianta a udržitelné materiály (látkové čalounění nahrazeno umělou kůží a recyklovaným PET materiálem), nové uživatelsky přívětivé high-tech funkce, nejmodernější asistenční systémy


Kia Sorento se vyznačuje všestranností: je k dispozici s pěti, šesti nebo sedmi sedadly, nabízí efektivní škálu pohonných systémů s plug-in hybridním, plně hybridním a dieselovým pohonem a v terénu si vede stejně dobře jako na dálnici. Kia nyní toto mnohokrát oceněné SUV ("Zlatý volant 2020", "Světové auto roku 2021 pro ženy") komplexně přepracovala. Nová modelová verze se prezentuje charakteristicky odlišným vzhledem, novými barvami karoserie, komfortem a designovými vylepšeními interiéru, včetně nové barevné varianty a udržitelných materiálů, a také uživatelsky přívětivými novými technologiemi a nejmodernějšími asistenčními systémy. Stále je na výběr plug-in hybrid s pohonem všech kol ve standardní výbavě jako vrcholný motor, stejně jako plně hybridní verze a vznětový motor o objemu 2,2 litru, přičemž každý z těchto motorů je k dispozici jako model s pohonem všech kol nebo s pohonem předních kol. Diesel má osmistupňovou dvouspojkovou převodovku, zatímco obě hybridní varianty mají šestistupňovou automatickou převodovku. Kombinují elektrický pohon (kapacita baterie: PHEV 13,8 kWh, HEV 1,49 kWh) se zážehovým turbomotorem o objemu 1,6 litru.

Nepřehlédnutelná na silnici i v terénu

Nová Kia Sorento s výrazně modernizovaným designem je nepřehlédnutelná, ať již na silnici nebo v terénu. SUV střední třídy coby nejnovější model zhmotňující filozofii „Spojené protiklady“ značky Kia je postaveno na pilíři „Výrazný jako příroda sama“ (Bold for Nature), který ukazuje možnosti harmonického soužití přírody a moderny.

Nová Kia Sorento přináší modernizovaný design exteriéru, jenž má zhmotňovat futuristickou smělost a luxusnější vzhled. Nové provedení kapoty vychází z luxusnějšího designu SUV a charakterizuje jej větší objem a precizněji definovaná silueta. Logo Kia se kromě toho přesunulo až nahoru na kapotu. Jedinečné vertikální světlomety a světla denního svícení v podobě hvězdné mapy zdůrazňují progresivní high-tech image, podobně jako nové provedení masky chladiče s 3D vzorem rastru.

Vertikální řešení světlometů společně s grafikou koncových světel vytváří optickou harmonii s důrazem na suverénní a robustní vzhled SUV. High-tech podobu dále stvrzují sekvenční ukazatele směru. Z přepracované spodní části předního nárazníku vyzařuje robustnost a sebejistý postoj, zatímco široký ochranný kryt, upravená mlhová světla a vertikální přívody vzduchu podtrhují robustní a technický image vozu.

Nové dekory blatníků na boku vozu nyní zaujmou výraznějším 3D provedením. Pro nové Sorento jsou dále k dispozici tři nová provedení litých kol o velikosti 18, 19 a 20". Litá kola o velikosti 18 nebo 20" jsou k dispozici pouze pro Sorento se spalovacím motorem; 19" litá kola lze objednávat u všech variant pohonu. Pro hybridní provedení a verzi s klasickým pohonem jsou i nadále k dispozici 17" litá kola.

Na zádi zaujme modernizované provedení koncových světel s diagonálními LED zdroji. Grafika hvězdné mapy u vertikálních koncových světel, která vznikla propojením dvou samostatných koncových světel, zdůrazňuje návaznost nového vzhledu Sorenta na dosavadní design. Subtilní třetí brzdové LED světlo poukazuje na high-tech luxusní image, zatímco modernizovaný zadní nárazník a dekor v oblasti výfuků dodávají vozu robustnější charakter. Široký a nápadný zadní ochranný kryt nárazníku v kombinaci s grafickými prvky černého obložení evokuje neohrožený vzhled SUV.

Tři nové odstíny karoserie pro ještě širší možnosti volby

Pro nové Sorento bude na evropských trzích k dispozici 10 odstínů karoserie včetně tří nových: šedé Volcanic Sand, šedé Interstellar (stejné jako u EV6) a zelené Cityscape (stejné jako u modelu Niro). I nadále budou k dispozici odstíny bílá Clear, perleťová bílá Snow, perleťová černá Aurora, hedvábná stříbrná, modrá Gravity, ocelově šedá a modrá Mineral.

Modernizovaný interiér pro maximální pohodlí na palubě

Panoramatické rozměry modelu Sorento evokují pocit nekonečné šířky podpořené horizontálním uspořádáním a ambientním osvětlením kabiny. Přístrojovou desku, otočný volič řazení a výplně předních dveří zdobí dekorační osvětlení s možností výběru ze 64 odstínů. K modernímu high-tech vzhledu přispívá zakřivená obrazovka společně s vícefunkčním dotykovým displejem. Přepracován byl otočný ovladač elektronického řazení; k technicistnímu, smělému a modernímu výrazu nového Sorenta přispívá černé čalounění stropu kabiny, kovové pedály a panoramatické střešní okno.

Nové Sorento dále přináší nejnovější prvky komfortní výbavy a praktické funkce, jako například přední relaxační sedadla, sedadlo řidiče Ergo Motion s vestavěnou bederní opěrkou na principu vzduchových komor a elektricky nastavitelnými bočními polštáři, resp. sedadla s ukládáním nastavení do paměti (na přání). Volant obšitý umělou kůží disponuje funkcí vyhřívání a volitelně může být vybaven elektrickou funkcí výškového a podélného nastavování. Maximální pohodlí celé posádky zajišťují elektricky nastavitelná, odvětrávaná a vyhřívaná přední sedadla, resp. funkce vyhřívání pro sedadla druhé řady.

Strategie udržitelných materiálů v interiéru pro vyvážený vztah s přírodou

Interiér nového Sorenta, jenž je ukázkou vyvážení robustních a udržitelných prvků, zhmotňuje pilíř „Výrazný jako příroda sama“ (Bold for Nature) designové filozofie „Spojené protiklady“. Kia touto nejnovější produktovou modernizací Sorenta uvádí sedadla čalouněná umělou kůží a recyklovaným PET materiálem s novou výbavovou linií v šedozeleném odstínu Sage.

Nová strategie Kia se zaměřením na barvy, materiály a povrchové úpravy se rozkračuje mezi udržitelností a luxusním charakterem. Návrháři například v interiéru použili látku z recyklovaného PET materiálu, aby doložili naléhavost vyváženého vztahu se světem přírody. Zdvojené prošívání u čalounění sedadel s velkorysým objemem polštářů pak vyvolává pocit robustnosti a luxusu.

Větší svobodu výběru evropským zákazníkům přinášejí další dvě výbavové linie (vedle zmiňované šedozelené Sage). Jedná se o černou kůži s novým vzorem perforování, resp. černou kůži Nappa s novým designem prošívání a šedým lemováním.

Odpovědnější mobilita díky elektrifikovaným pohonům

Sorento Plug-in Hybrid používá spalovací motor 1.6 T-GDI a 13,8kWh akumulátor ve spojení se šestistupňovou automatickou převodovkou (6AT). Tato verze je standardně vybavena pohonem 4WD. Sorento Hybrid je vybaveno jednotkou 1.6 T-GDI, menší baterií o kapacitě 1,49 kWh a rovněž převodovkou 6AT; je možné volit mezi pohonem 2WD a 4WD. Dále je zde naftový motor 2,2 litru ve spojení s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou (8DCT), opět ve variantě 2WD nebo 4WD.

Vylepšené technologie pro bezproblémové zákaznické zkušenosti

Nová Kia Sorento je vybavena nejnovějšími technologiemi na podporu bezpečnosti, spolehlivosti a pohodlí. Interiér dekorují obrazovky duálního panoramatického displeje: 12,3" dotykový displej infotainmentu s navigací a 12,3" přístrojový štít řidiče. Kromě toho 10" head-up displej zprostředkuje základní jízdní údaje a dopravní informace bez nutnosti odklánět zrak od vozovky. Digitální vnitřní zpětné zrcátko zase může sloužit buďto jako klasické automaticky stmívatelné zrcátko, nebo jako displej kamery. Ta sleduje prostor za vozidlem, a zprostředkuje tak dobrý výhled i v situacích, kdy výhledu vzad brání nějaká překážka.

Systém palubního infotainmentu, ovládaný přes multifunkční dotykový displej, zahrnuje online navigaci včetně telematických služeb, rozpoznávání hlasu a připojení přes Bluetooth. Soustava klimatizace je dvouzónová s plně automatickou regulací teploty. Systém byl navržen tak, aby vozidlo mohlo na dálku získávat aktualizace softwaru a mapových podkladů prostřednictvím vzdáleného přístupu, tedy bez nutnosti s vozidlem speciálně zajíždět do servisu kvůli aktualizacím.

Pro nové Sorento je k dispozici i funkce rozpoznávání otisků prstu. Ta majiteli umožňuje propojit uživatelský profil a spouštět motor. Funkce též poslouží k aktivaci režimu „parkování s obsluhou“ (Valet Mode) jako alternativa k zadávání kódu PIN. Nové Sorento je dále vybaveno bezdrátovým nabíjením telefonů, šesti dobíjecími porty typu USB-C (dva v každé řadě sedadel) a prémiovým audiosystémem Bose. K ještě vyššímu pohodlí přispívá chytrý klíček. Přes aplikaci Digital Key 2.0 navíc zákazník může používat mobilní telefon jako chytrý klíček, bez nutnosti mít fyzický klíč u sebe.

Funkce „Přenos uživatelského profilu“ umožňuje zálohovat si do cloudu předvolby aplikace Kia Connect pro konkrétní vůz, a podle potřeby tak přenášet nastavení mezi vozidly. To je vítaným přínosem zejména pro ty uživatele, kteří často mění různá vozidla vybavená technologií Kia Connect, například firemní řidiče využívající více vozidel společnosti, resp. domácnosti, které vlastní více než jeden vůz se systémem Kia Connect.

Pomocí aplikace Kia Connect pro Sorento PHEV dále může řidič zobrazovat a ovládat stav dobíjení vozidla, jakož i plánovat trasu za pomoci online navigace, synchronizovat údaje v kalendářích Apple a Google nebo používat palubní funkce, jako např. vyhledávat dobíjecí stanice a sledovat předpovědi počasí nebo dopravní informace v reálném čase.

Modernizované systémy ADAS a bezpečnostní prvky

Novinkou modelu je asistent pro jízdu na dálnici verze 2.0 s asistentem pro změnu jízdního pruhu a 360° monitorovacím systémem (SVM) včetně funkce 3D zobrazování. Dále byl modernizován systém autonomního nouzového brzdění, který nyní zahrnuje i funkce pro odbočování na křižovatkách a projíždění křižovatek, asistenta řízení pro úhybné manévry a funkce k zamezení střetu s protijedoucími i souběžně jedoucími vozidly při přejíždění z pruhu do pruhu.

Pro nové Sorento bude i nadále k dispozici pokročilý adaptivní tempomat propojený s navigací (NSCC), asistent pro odvrácení kolize s vozem ve slepém úhlu (BCA) s aktivním upozorňováním na přijíždějící vozidla v příčném směru při couvání (RCCA), asistent pro bezpečné vystupování (SEA), kamerový asistent sledování slepého úhlu (BVM), dálkově ovládaný inteligentní parkovací asistent (RSPA) a asistent pro zamezení kolizím při couvání během parkování (PCA-R).

Praktickou výhodou nové funkce „zavírání výklopné zádě při odchodu“ je automatické zavírání kufru poté, co řidič opustí oblast detekce za vozidlem.

Sorento je vybaveno až sedmi airbagy: duálním čelními airbagy, duálními bočními airbagy v předních sedadlech, bočními hlavovými airbagy se senzorem převrácení vozu, novým airbagem na ochranu hrudníku pro druhou řadu sedadel a středovým bočním airbagem mezi předními sedadly. Inovací je středový boční airbag, který zajišťuje dodatečnou ochranu hlavy pro cestující na předních sedadlech a zamezuje kontaktu hlavy řidiče s hlavou spolujezdce při nehodě.

Nové Sorento v České republice bude možné objednávat v průběhu prvního čtvrtletí 2024 v autorizované dealerské síti Kia. Sedmiletá záruka výrobce Kia zahrnuje u elektrifikovaných variant také trakční baterii.

Zpět na výpis novinek

Pište řediteli

Podělte se, prosím, se mnou o své zkušenosti a připomínky k našim službám i pracovníkům Emil Frey ČR, s nimiž jste přišli do kontaktu. Vaše názory jsou pro mne velmi důležité a podnětné.

Dopis k mým rukám můžete proto napsat na tomto odkazu: pište řediteli.

Facebook Emil Frey ČR: Emil Frey, Subaru, Toyota, Kia, Suzuki Instagram Emil Frey ČR:Emil Frey, Subaru, Toyota, Kia, Suzuki