Objednat zkušební jízdu

Tým Toyota zamířil na Rallye Argentina

2.5.2018

Soutěžní tým Toyota Gazoo Racing WRT (World Rally Team) začal ve čtvrtek 26. dubna zdolávat Rallye Argentina, 5. kolo závodu Mistrovství světa v rally 2018. Co o závodě říkají jezdci? V jakých vozech usilovali o nejcennější kovy seriálu?

Rallye Argentina: Šotolina a náročný terén

Argentinská etapa prověřuje zdatnost automobilů v různorodých podmínkách. Zcela nekompromisně. Jezdci na šotolinové trati zakusili písek i kamenité horské stezky spojené s nepříznivými podmínkami. Vozy je musely ustát. Konkrétně argentinské rally čelila flotila modelů Toyota Yaris WRC, za jejichž volanty usedli Jari-Matti Latvala, Ott Tänak nebo Esapekka Lappi.

Závod ve čtvrtek odstartoval ve Villa Carlos Paz nedaleko Córdoby superspeciálkou. V pátek následovaly 3 zkoušky v údolí Calamuchita, superspeciálka ve Villa Carlos Paz a servisní část. Zkouška se znovu zopakovala v sobotu v údolí Punilla. V neděli na jezdce čekaly další 3 zkoušky v pohoří Traslasierra včetně rychlostního testu El Condor Power Stage.

Šéf týmu: ‚‚Správně se přizpůsobit všem typům povrchu je pravděpodobně největší výzvou vůbec.‘‘

Latlava, Tänak a Lappi

Vyhlídky šéfa týmu Tommiho Mäkkinena byly před startem velice optimistické. Mäkkinen si pochvaloval nabyté znalosti z ročníku 2017 i vylepšení závodních vozů. Situaci však nepodceňoval. Plně si uvědomoval, že se týmu Toyoty postaví řada zkušených soupeřů silnějších než kdy dřív. Největší výzvu však spatřoval v nutnosti přizpůsobit se spektru povrchů, po nichž se pneumatiky vozů Yaris WRC proháněly.

Na klání se těšili samotní jezdci Latlava, Tänak a Lappi. Jari-Matti Latvala Argentinu už zná, v roce 2014 si odtud odvezl zlato. Stejně zkušeným závodníkem je Ott Tänak přistupující k náročné etapě s velkým respektem. Cítil se však dobře připravený. Nováčkem na Rallye Argentina 2018 byl Esapekka Lappi. Přestože se tamních závodů doposud neúčastnil, nic neponechal náhodě a trať si dvakrát prohlédl. Věřil, že Toyota dokáže zajet lepší výsledek než na šotolinové rallye v Mexiku.

Zpět do výpisu článků