Objednat zkušební jízdu

Kia proniká do robotiky

6.11.2018

V robotických technologiích je budoucnost a Kia Motors nemíní zůstat pozadu. Proto se rozhodla vstoupit na pole robotiky hned ve 3 oblastech. Jaké to jsou? K čemu budou roboti Kia určeni? Dozvíte se v následujících řádcích!

Výkonný robot bude chránit bezpečnost práce

Umělá inteligence je žhavým tématem v automobilce Kia od počátku letošního roku. Odvětví vnímá jako cestu budoucích inovací i růstu, proto pro robotiku vyčlenila zvláštní tým odborníků, kteří se v centru strategických technologií budou věnovat vývoji souvisejících technologií. Prim pro Kia Motors hrají následující obory:

  • nositelné robotické technologie,
  • servisní roboti,
  • mikro-mobilita.

Již v srpnu 2018 Kia nasadila roboty H-CEX do severoamerického závodu. Ten vznikl jako technologie pro průmyslové využití. Chrání kolenní klouby, dbá na správné držení těla pracovníků při sezení a má nosnost až 150 kg, přestože sama dosahuje jen 1,6 kg. Upevňuje se pomocí řemenů na pas, stehna a kolena. Zařízení je možné přizpůsobit výšce uživatele.

Kia a robotika pro zaměstnance

Testování by mělo pokračovat, proto plánuje automobilka ještě do konce roku 2018 navázat zkouškou robotů H-VEX. H-VEX má minimalizovat tlak na šíji a záda. Oba roboti si kladou za cíl přispět ke zvýšení výkonnosti a omezení pracovních úrazů u lidí.

Další technologickou vychytávkou, jež Kia představila na mezinárodním veletrhu spotřební elektroniky 2017, byl H-MEX, produkt pro osoby s omezenou mobilitou. Aktuálně je zařízení uprostřed schvalovacího procesu korejského Ministerstva pro bezpečnost potravin a léčiva, potažmo pak Amerického správního úřadu pro potraviny a léčiva pro účely komerčního použití v roli medicínské pomůcky.

Kia také uvedla model HUMA, robotického pomocníka určeného k posílení svalů při chůzi, což umožňuje nositeli běžet až 12 km/h. Dále Kia vyvinula Robota prodejních služeb, který informuje zákazníky o vlastnostech automobilů, nebo Servisního hotelového robota pro výkon pokojových služeb. Do roku 2020 se plánuje vyrobit prototyp manipulačního zařízení pro dobíjení elektromobilů a zařízení Robotické osobní mobility schopné vyhýbat se překážkám v interiéru a přeměnit se na stabilní exteriérový dopravní prostředek.

Zpět do výpisu článků