Objednat zkušební jízdu

Bezdrátové dobíjení pro KIA Soul EV

28.5.2018

Díky ikonickému crossoveru KIA Soul EV, americké společnosti HATCI a Mojo Mobility, Inc. se podařil velký průlom ve světě elektromobilů! Představte si, že jste právě dorazili do své garáže a po zaparkování se auto začne samo nabíjet. Bez žádných připojených kabelů a velkých zásuvek.

Přesně tento způsob bezdrátového nabíjení elektromobilů vynalezli odborníci ze zmiňovaných společností. Testování probíhalo na vozech KIA Soul EV a závěrečný test dopadl na výbornou. V průběhu testování se za reálných podmínek měřila odolnost, bezpečnost a samozřejmě jízdní výkony KIA Soul.

Společnosti, které se na vývoji podíleli, patří mezi špičky ve svém oboru. Společnost Mojo se zabývá systémy bezdrátového dobíjení od nositelné elektroniky, mobilních telefonů i notebooků až po vysoce výkonné elektromobily. Odborníci v HATCI se zaměřují na výzkum a vývoj v technickém odvětví. Konstrukční dovednosti a široké technické vědomosti přinesly své plody v podobě bezdrátového dobíjení elektromobilů.

Kia Soul EV matná šedá

Je to obrovský úspěch. Tento vývojový projekt ukazuje, že podobné systémy by se v budoucnu mohli objevit ve vozech KIA. Projekt se vyvíjel po dobu tří let a na jeho konci se dosáhlo 85% účinnosti přenosu energie mezi rozvodnou sítí a vozidlem.

Bezdrátové dobíjení funguje za pomocí elektromagnetického pole, které přenáší energii mezi dvěma cívkami. Jedna cívka je zabudována v zemi a druhá ve spodní části auta. Pokud autem najedete nad cívku, nabíjení se automaticky spustí. Navíc díky vysoce účinnému systému je přípustná i určitá odchylka od místa nabíjení a tak není nutné vyměřovat parkování na centimetry.

Zatím nejsou k dispozici plány na nasazení systému bezdrátového dobíjení do sériových vozidel, ale úspěch projektu prozrazuje, že možnost, se nejspíš brzy změní ve skutečnost.

Zpět do výpisu článků